top of page
Marina-One-Green-heart.webp

ייעוץ והסמכה - LEED 

LEED – Leadership in Energy and Environmental Design הינו תקן בינלאומי. זאת היא מערכת דירוג הבניינים הירוקים הנפוצה ביותר בעולם. LEED זמין כמעט לכל סוגי הבניינים, ומספק מסגרת לבניינים ירוקים בריאים, יעילים וחסכוניים. הסמכת LEED היא סמל מוכר ברחבי העולם להישגי קיימות ומנהיגות.
להסמכת מבנים לבניה ירוקה לפי עיקרון של אחריות סביבתית וחברתית.

ה- LEED פותח על ידי המועצה לבנייה ירוקה של ארצות הברית USGBC.
במדינות רבות ישנם תקנים שונים אך התקן הזה הינו היוקרתי הטוב והמוכר ביותר בעולם. חברות רבות בעלות אחריות חברתית ואקולוגית בוחרות בתקן האמריקאי המקצועי ביותר בעולם.  בעולם וגם בישראל מבנים רבים ניבנו וקיבלו את תקן ה- LEED המחמיר.

 

ל- LEED מערכת דירוג המתייחסת להיבטים שונים מרכזיים (בדומה לתקן 5281 הישראלי) המאפשרים למבנה להיות יעיל יותר במשאביו בהשואה לבניה רגילה : קיימות, אנרגיה, מחזור, בקרת אקלים, ניצול מים, איכות הסביבה, שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ועוד. שקלול נתונים אלה מסוכם לציון סופי המתחלק לארבע רמות Platinum , Gold, Silver וCertified.

אנו מאמינים שבניינים ירוקים הם הבסיס למשהו גדול יותר: עזרה לאנשים, והקהילות והערים בהן הם מתגוררים - אנשים משגשגים בבטחה, בסביבה בריאה ומקיימת. המאמצים של קהילת הבנייה הירוקה שלנו חייבים ללכת הרבה מעבר לבנייה ויעילות, והחומרים המרכיבים את הבניינים שלנו. עלינו להתעמק ולהתמקד במה שחשוב ביותר בתוך הבניינים האלה: בני אדם. לכל בן אדם על פני כדור הארץ צריכים להיות מקומות בטוחים ובריאים לחיות, לעבוד, ללמוד ולשחק. לנהל חיים ארוכים ובריאים היא לא פריבילגיה - זו זכות לכולם. המקומות בהם אנו מבלים זמן כה רב צריכים לתמוך בבריאותינו ורווחתנו. 
אני מלווים בישראל עשרות מבנים עבור תקן  LEED התקן היוקרתי והמוכר ביותר בעולם.


ייעוץ בניה ירוקה בישראל על פי תקן ה- LEED
בניינים עם אישור LEED הופכים יעילים יותר באנרגיה עם שימוש יעיל במים והם פוגעים פחות בסביבה ומבנים אלה הופכים כתוצאה מכך לחללים בריאים יותר למגורים. הסמכת LEED היא תקן שאחריו עוקבים מדינות שונות ברחבי העולם. היא שמה דגש על בניית מבנים חסכוניים, יעילים יותר ובטוחים ,לדיירים וגם לאיכות הסביבה.מבטיח בריאות ופרודוקטיביות משופרים של תושביו. דואג להפחית את נטל העלות, ניהול יעיל של משאבים, ולהפחית את ההשפעות המזיקות על הסביבה

 

תעודת LEED עוזרת להוכיח שבניין עמד בסטנדרטים הנדרשים של בנייה ירוקה.  כדי להשיג הסמכת LEED, פרויקט צובר נקודות על ידי עמידה בדרישות מוקדמות וזיכויים העוסקים בפחמן, אנרגיה, מים, פסולת, תחבורה, חומרים, בריאות ואיכות סביבה פנימית. פרויקטים עוברים תהליך אימות וביקורת על ידי GBCI וזוכים בנקודות המתאימות. בנוסף, הסמכת LEED מעלה את ערך הבניין, מעניקה הכרה ויוקרה בינלאומית לבניינים ולחברות/מוסדות הבונים. הסמכת LEED היא סמל מוכר עולמי להישגי קיימות.

ניהול פרויקט LEED והסמכה זמינים כמעט לכל סוגי הפרויקטים של הבניין, הקהילה והבית, מספק מסגרת ליצירת מבנים ירוקים בריאים, יעילים וחסכוניים בעלויות.

ניתן לקבל אישור LEED עבור סוגי הבניינים הבאים:

  1. בניה חדשה ושיפוצים גדולים: זוהי מערכת הדירוג המתאימה הכוללת את כל חללי הפנים, עבור בניה חדשה ושיפוצים של מבנים מסחריים ו/או בנייני מגורים רבי קומות (גבוהים מ-4-6 קומות).

  2. מבנים קיימים: כל סוגי המבנים הקיימים עם תהליך בנייה שהושלם (למעט בתים) יכולים להיחשב בקטגוריה זו. קריטריוני הבנייה הקיימים מדגישים יותר את נושאי התפעול והתחזוקה של המבנים. לכן, לרוב ללא צורך בעלויות השקעה נוספות, ניתן לקבל את התעודה בעזרת נהלים ידידותיים לסביבה אשר מיושמים בנושאים התפעוליים.

  3. Core & Shell: היקף הפרויקט כולל הערכה והערכה של ביצועים סביבתיים של חלקי הליבה והמעטפת והשטחים המשותפים. בפרט, מרכזי מסחר, משרדים ומרכזי קניות (אשר בניית החללים הפנימיים מושארת בידי הקונה או השוכר) נכללים בקטגוריה זו.

  4. קמעונאות: תחת קטגוריה זו, ניתן להעריך בנקים, מסעדות, סופרמרקטים, חנויות בגדים, חנויות אלקטרוניקה וכו' כחנות בודדת או כרשת חנויות. ניתן להעריך סוגים אלה של חנויות/רשתות תחת LEED Retail-NC אם הם נמצאים בבניין בודד; הם מוערכים תחת LEED Retail-CI אם הם ממוקמים בקניון.

  5. עיצוב פנים מסחרי: קטגוריית פרויקטי LEED הכוללת את כל פרויקטי הפנים למעט חנויות. זוהי מערכת אידיאלית במיוחד עבור פרויקטים פנימיים בבנייני משרדים הליבה והמעטפת. עם היקף היישום המהיר שלו יחד עם ההשפעות הסביבתיות הישירות שלו, הוא מועדף על ידי פרויקטים רבים של משרדי פנים בטורקיה ובעולם.

  6. בתים: ניתן להעריך את כל מבני המגורים עד 6 קומות תחת קטגוריה זו. כמו כן, ניתן לשקול בנייני מגורים עם 4 עד 6 קומות במסגרת הבנייה החדשה של LEED. בקטגוריה זו במיוחד עבור בתי מגורים קיימות ובריאות האדם / נוחות הם נושאים חשובים שיש לקחת בחשבון. בהשוואה ליישומים שפותחו עבור המבנים המסחריים, הוא מורכב מקריטריונים שונים. במערכת זו שונה ממערכות אחרות, מבקרים המורשים על ידי ה-USGBC "Green Raters" מטפלים במשימת הניטור.

  7. בתי ספר: זוהי מערכת ההערכה המתאימה למבני בתי ספר K12 (מגן עד תיכון), לרבות מבנים חדשים ו/או שיפוצים גדולים.

  8. שירותי בריאות: במסגרת מערכת זו ניתן להעריך את כל בתי החולים, מרכזי סיעוד, מרכזי סיעוד פרטיים/ציבוריים ובתי קשישים.
     

הסמכת LEED מחולקת לארבע רמות שונות יחד עם ציון. בניין נחשב מאושר LEED כאשר הוא נופל תחת הקטגוריות הבאות:

 

LEED פלטינום: 80+ נקודות 

LEED זהב: 60 - 69 נקודות

LEED כסף: 50 – 59 נקודות

LEED מוסמך: 40 - 49 נקודות  

 

שיטת הדירוג המקובלת והמשומשת לבניינים נועדה להבטיח שלוש יתרונות מרכזיים ברחבי העולם 

עסקים: הוא מציע ערך מכירה חוזר טוב יותר ומבטיח עלות תפעול נמוכה יותר.

אנשים: הסביבה הירוקה והבריאה יותר של מבנים אלה מבטיחה את בריאות הציבור.

סביבה: שימוש בפחות אנרגיה והתמקדות במקורות מתחדשים מסייעים בשימור טבעי.

pngwing.com (3).png
LEED-תקן.png
bottom of page